Międzynarodowa szajka na terenie Ukrainy. Oszukali też Polaków?

Wydział do walki z Cyberprzestępczością Ukraińskiej Policji wraz z policjantami z Niemiec, Szwajcarii i Gruzji przy wsparciu Europejskich Agencji ds. Współpracy Sprawiedliwości w Sprawach Karnych czyli Eurojust oraz ds. Współpracy Organów Ścigania czyli Europolu rozbił na terenie Ukrainy i Gruzji międzynarodową grupę przestępczą trudniącą się oszustwami na szeroką skalę. Międzynarodowa szajka na terenie Ukrainy. Oszukali też Polaków?

Według dotychczasowych ustaleń oszuści od 2019 roku zdołali utworzyć na terenie Gruzji i Ukrainy Call Center oraz stworzyć ponad 100 zasobów Internetowych w postaci stron, na których w sposób przekonujący oferowano potencjalnym inwestorom inwestowanie oszczędności w krypto waluty i papiery wartościowe na wirtualnych rynkach finansowych.

W oszustwa było zaangażowanych kilkaset nieprzypadkowo dobranych osób, posługujących się językami obcymi, które szkolono w zakresie metod wywierania wpływu i socjotechniki aby nakłaniały swoje ofiary do znacznych inwestycji i realizowania przelewów na wskazane konta.

W trakcie oszustw nakłaniano ofiary do instalowania specjalnej aplikacji, która rzekomo miała pomóc w prowadzeniu transakcji a tak naprawdę umożliwiała przestępcom uzyskiwanie dostępu do urządzeń „ofiar” i łatwego transferowania środków na własne rachunki bankowe.

Z informacji przekazanych przez stronę ukraińską wynika, że ofiarami byli głównie obywatele Niemiec i Szwajcarii. W informacjach prasowych brakuje wskazania, że wśród ofiar są również Polacy.


Z Naszych ustaleń wynika, że podobny schemat działania był realizowany w stosunku do obywateli Polski. Sami otrzymaliśmy kilka zgłoszeń o podobnym modus operandi.

W wyniku tych działań zabezpieczono szereg sprzętu komputerowego, telefonów, gotówkę oraz dokumenty. Ponadto zamrożono środki finansowe ulokowane w ponad 20 krajach. Nie podano w jakiej kwocie. Aktualnie trwają czynności dochodzeniowo-śledcze, mające na celu ustalenie wszystkich ofiar oszustw i ostatecznej wysokości wyłudzonych kwot.

Na koniec. Jeśli chcesz zapytać jaki program najczęściej jest sugerowany przez oszustów do instalacji to podpowiadamy … jest to program do tzw. zdalnego pulpitu o nazwie AnyDesk. Pragniemy jednak Cię uczulić, że nie należy demonizować tego programu bo spełnia on masę pożytecznych funkcji pomagając w wielu kluczowych problemach ze sprzętem na odległość. Należy jednak być czujnym i nie instalować go a w szczególności nie przyznawać na nim uprawnień administracyjnych nieznanym osobom.

Źródło:

Zdjęcie z czynności policji
Fot. Національна поліція України

Share the Post:

Related Posts