Prognozy trendów OSINT na rok 2023

Zebraliśmy kilkanaście przykładów dotyczących rozwoju OSINT i widocznych trendów na rok 2023. Przede wszystkim wzrasta globalna świadomość w zakresie Białego Wywiadu i danych ze źródeł otwartych.

OSINT “amatorski”

W następstwie zamieszek jakie miały miejsce na Kapitolu w USA zwykli ludzie zdali sobie sprawę, że mogą pomóc FBI w zbieraniu i analizowaniu danych. Niektórzy w ogóle po raz pierwszy poznali ten termin i zaczęli się wtedy uczyć bardziej zaawansowanych technik Białego Wywiadu. Wydaje się, że praktyki OSINT rozprzestrzeniają się organicznie wśród mas. Takie ruchy są również zauważane przez masową kulturę co dalej popularyzuje amatorskie projekty OSINT i generuje większą liczbę entuzjastów.

OSINT w Sądach

Wielu wątpi w wartość OSINT w kontekście prawnym kwestionując jego niezawodność jako informacji i dowodu. Jednak narzędzia OSINT pomagają rozwiązywać wiele spraw kryminalnych a niektóre rozwiązania dostarczają nawet raportów gotowych do przedstawienia w sądzie. Ogólne trendy pokazują wzrost wykorzystania rozwiązań OSINT w sprawach związanych ze sprawami karnymi i cywilnymi a firmy prawnicze coraz częściej wykorzystują OSINT jako kluczowe narzędzie do zbierania dowodów i budowania linii obrony swojego klienta.

AI automatyzuje OSINT na wysokim poziomie

Nieprzeciętna prędkość rozwoju sztucznej inteligencji otwiera ogromne możliwości dla dziedziny OSINT gdzie ilość informacji, którą analityk musi przefiltrować i przetworzyć może przyprawiać o zawrót głowy. Wielorakie sposoby automatyzacji umożliwione przez uczenie maszynowe uczynią sztuczną inteligencję jako coraz bardziej niezastąpioną częścią krajobrazu OSINT w niedalekiej przyszłości.

Aplikacje mobilne: Następne ogromne pole działania dla Analityków OSINT

Gdzie OSINT się rozprzestrzeni? Wszelkie przypuszczenia wskazują na obszar aplikacji mobilnych. Aplikacje i usługi takie jak Clubhouse, Strava i Spotify oferują kopalnię niewykorzystanych otwartych danych. Tymczasem na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji lifestyle’owych. Dane dotyczące użytkowania z takich źródeł prawdopodobnie staną się częścią przeciętnej cyfrowej ścieżki a dostawcy OSINT będą musieli zapewnić te dane.

Technologia geopozycjonowania przyspiesza narzędzia OSINT

Technologie geolokalizacji coraz skuteczniej wyznaczają pozycje na podstawie zdjęć i filmów. Obrazy satelitarne zaskakują dokładnością i przewiduje się, że rynek ten osiągnie 7,08 mld dolarów do 2027 roku. W miarę wzrostu znaczenia geointeligencji zaawansowany rozwój rozpoznawania obrazów jest obiecującym, nowym złotym źródłem zarówno dla twórców treści, jak i analityków.

Środowiska wywiadowcze wspierają OSINT jako kompleksowe rozwiązanie

Pod względem stosunku kosztów do efektywności trudno jest przebić rozwiązania OSINT. Służby wywiadowcze wielu krajów ponoszą ogromne koszty związane z pozyskiwanie i analizą danych a dla wielu małych państw utrzymanie takich scentralizowanych biur jest niezmiernie kosztowne. Zdecentralizowane rozwiązania OSINT pozwalają tym rządom prowadzić efektywne narodowe służby wywiadowcze i poprawiać swoje bezpieczeństwo narodowe oraz stawać się cennymi członkami globalnej społeczności wywiadowczej.

“Mistrzowskie narzędzia i techniki pozyskiwania informacji o ludziach i firmach.”

Wypełnij formularz i odbierz

Sztuczna Inteligencja w grach

Z ponad 3,2 mld graczy na całym świecie demografia graczy jest naprawdę ogromna. To również miejsce rekrutacji ekstremistów, oszustw finansowych i prania brudnych pieniędzy. Ogromne ilości danych generowanych w sferze gier stanowią cenne materiały dla analityków. Wkrótce analiza platform gamingowych stanie się nieodłącznym elementem rozwiązań wywiadowczych opartych na źródłach otwartych.

Chatboty wykorzystywane do pozyskiwania danych

8 na 10 osób miało w pewnym momencie interakcję z chatbotami, które stały się integralną częścią internetowego środowiska. Firmy wykorzystują je do komunikacji z klientami a programiści do interakcji między stronami internetowymi i innymi chatbotami. Teraz oprogramowanie OSINT może używać chatbotów jako narzędzi do pozyskiwania informacji automatycznie pobierając dane ze stron internetowych i aplikacji, które mogą zostać wykorzystane do wzbogacania różnych śledztw. Obserwuj tę przestrzeń.

OSINT w wykrywaniu fałszywych informacji

Według badań przeprowadzonych przez firmę Ernst and Young aż 86% użytkowników Internetu nie potrafi odróżnić fałszywych informacji od prawdziwych. Dziś sfałszowane artykuły stanowią skuteczne narzędzia w kampaniach politycznych, konfliktach wojennych i komercyjnych a nawet operacjach psychologicznych. W miarę jak strony dotknięte tym problemem poszukują rozwiązań to narzędzia OSINT wychodzą na pierwszy plan jako skuteczne rozwiązania przeciwdziałania dezinformacji.

Zaostrzenie przepisów dotyczących Ochrony Danych

To wydaje się dość nieuchronne. Aż 69% krajów na świecie ma już obowiązujące przepisy dotyczące ochrony danych a kolejne 10% ma projekty ustaw. Jednocześnie średni całkowity koszt naruszenia danych wynosi teraz oszałamiające 4,35 miliona dolarów co sprawia, że organizacje są bardziej zaniepokojone niż kiedykolwiek polityką bezpieczeństwa danych.

Wyciek danych z wideokonferencji: nowe zagrożenie i źródło OSINT

Obecnie ponad 80% globalnej siły roboczej to aktywni użytkownicy korporacyjnych aplikacji do czatowania takich jak Slack a 72% firm korzysta z narzędzi do wideokonferencji takich jak Zoom. Ze względu na ogromną popularność takie platformy są narażone na naruszenia dlatego systemy OSINT muszą oferować coraz bardziej zaawansowane narzędzia do analizy wideo i przetwarzania języka naturalnego aby szybko wykrywać takie wycieki i minimalizować ich koszty.

Powszechna świadomość cyberbezpieczeństwa

Prawie 85% naruszeń danych wynika z błędów ludzkich. Choć większość firm już teraz posiada wyższy poziom świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa to wciąż daleko im do stanowienia skutecznych zabezpieczeń. Jednak z uwagi na marże zysku i kapitał istnieje rzeczywista zachęta do wzrostu świadomości wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na narzędzia OSINT, które pomogą identyfikować osoby najbardziej potrzebujące edukacji z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Rozwój Internetu Rzeczy (IoT) prowadzi do spiralnego wzrostu podatności danych

Obecnie na całym świecie działa ponad 13 miliardów urządzeń podłączonych do Internetu i ta liczba ma wzrosnąć do 29 miliardów do 2030 roku. Niemniej jednak większość urządzeń IoT ma bardzo wątpliwe zabezpieczenia i często stanowią one źródło wycieku danych. W miarę jak kompromitacje danych stają się ciągłym problemem znaczenie OSINT będzie się zwiększać pomagając organizacjom szybko wykrywać naruszenia aby zminimalizować straty.

Wycieki danych biometrycznych w zderzeniu z kryminalistyką cyfrową

Wycieki zawierające informacje biometryczne takie jak dane do rozpoznawania twarzy mogą otworzyć drogę do bardziej zaawansowanych form śledztwa OSINT. Wśród różnych systemów rozpoznawania twarzy obecnie najskuteczniejsze osiągają dokładność powyżej 98%. To imponujące wyniki a systemy OSINT z pewnością będą pod presją rynkową aby włączyć algorytmy, które mogą osiągnąć taką dokładność.

OSINT na wynajem

Analitycy OSINT są bardzo poszukiwani i nie są tani. Średnia podstawowa pensja dla specjalisty OSINT w USA wynosi około 125 000 USD co sprawia, że wielu organizacji na taki koszt nie stać. Naturalnym rozwiązaniem jest outsourcing. Możemy więc zacząć dostrzegać platformy, na których organizacje mogą się kontaktować z profesjonalistami OSINT dla konkretnych projektów.

OSINT zaczyna obserwować trendy w modzie

Branża mody ma roczną stopę wzrostu wynoszącą 9,14% i prognozuje się, że osiągnie wartość ponad 1,5 biliona dolarów do 2027 roku. Firmy na tym rynku w dużej mierze polegają na analizie sentymentu konsumentów i trendów aby zdobyć przewagę nad konkurencją. Dzięki swoim metodom analizy sentymentu publicznego OSINT może oferować rewolucyjne możliwości zwłaszcza w segmencie fast fashion, który opiera się na chwilowych preferencjach konsumentów.

Crowdsourcing w OSINT

Wiele ambitnych projektów zostało w końcu zrealizowanych dzięki niezwykłej mocy umysłów działających wspólnie a nawet rozpoznawalne marki wykorzystały ten koncept tworząc nowe produkty o ogromnej popularności i zwiększając sprzedaż. Teraz nadszedł czas dla OSINT. Przesiewanie zettabajtów danych do analizy to ogromne zadanie jednak zbiorcze podejście crowdsourcingowe może uczynić taką pracę wykonalną.

Spodobał Ci się Nasz artykuł? A może masz jakieś swoje spostrzeżenia na temat nadchodzących trendów w OSINT? Zostaw swój komentarz a nie pozostawimy go bez odpowiedzi.

Share the Post:

Related Posts